Online tabuľka veľkostí

nájdite správnu veľkosť

Veľkosť obrazovky mobilného telefónu

Trendom v oblasti smartfónov je dnes zväčšovanie ich displejov. Preč sú časy, keď sme sa na telefónoch pozerali na jednoriadkové displeje, a tak dnes vidíme 4″ (túto uhlopriečku má napríklad iPhone SE), 5″ (do tejto kategórie patrí aj celkom “ľudový” Xiomi Redmi Go) a dokonca aj modely s uhlopriečkou 6,5 palca. Medzi takéto telefóny patrí napríklad iPhone XS Max.

Veľkosť displeja ide ruka v ruke s veľkosťou samotného zariadenia, čo však môže byť pre niektorých nevýhodou. Štvorpalcový smartfón sa dá ovládať jednou rukou, ale väčší displej si vyžaduje použitie oboch rúk. Väčší displej je však skvelý na surfovanie na internete, hranie hier alebo sledovanie videí či fotografií. Zariadenia s displejom od 5 do 7 palcov sa niekedy nazývajú aj phablet, niečo medzi telefónom a tabletom.

Hudbou blízkej budúcnosti sú takzvané bezrámčekové telefóny, teda snaha výrobcov úplne odstrániť rámčeky telefónov a zväčšiť tak displeje bez toho, aby sa zväčšila veľkosť samotných zariadení. Skutočné bezrámčekové telefóny (t. j. také, ktorých prednú stranu tvorí len displej bez akýchkoľvek ďalších prvkov vrátane tzv. výrezu, do ktorého dnes výrobcovia schovávajú predný fotoaparát atď.) sú zatiaľ len vo fáze prototypov a konceptov. Isté však je, že majú budúcnosť. Snaha o väčšie displeje je zrejmá a používatelia chcú, aby ich telefóny boli kompaktné.

Tento trend sledujú aj dizajnéri, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou skladacích telefónov. Niečo ako “veľký displej zložený do malej kapsy”. Zaujímavou cestou vpred môžu byť aj ohybné displeje – už sa o nich vážne uvažuje a v podstate sa čaká, kým bude k dispozícii potrebná technológia.

Displej

Pri výbere telefónu je jedným z prvých krokov výber veľkosti displeja, ktorý sa neustále zväčšuje. Ruka v ruke s tým rastie aj veľkosť samotných telefónov, ale nie tak výrazne, ako by sa mohlo zdať. Výrobcovia totiž vydávajú telefóny so stále tenšími rámčekmi okolo displeja. Takéto zariadenia sa nazývajú bezrámčekové telefóny. Do rovnakého tela umiestnili väčší displej, ktorý je praktický a dobre vyzerá.

Dnes je bežný pomer strán obrazovky 18 : 9 (alebo tiež 19 : 9, 20 : 9 atď.), ktorý nahradil zastaraný pomer 16 : 9. Takéto telefóny sú viac predĺžené, čím sa stávajú vyššími pri zachovaní rovnakej šírky. To znamená, že na väčšie displeje sa zmestí viac obsahu, ale zároveň sa telefóny lepšie držia v ruke, pretože nie sú také široké.

Bežným dizajnovým prvkom je výrez v displeji alebo zárez. Nazýva sa aj výrez alebo zárez a na každom telefóne má iný tvar alebo dokonca umiestnenie. Z funkčného hľadiska je jedno, či je uprostred alebo na boku. Vždy skrývajú selfie kamery alebo senzory na odomykanie telefónu tvárou. Výrobcovia by sa však radšej úplne zbavili výrezu, aby displej “nerušil”. Preto už experimentujú s kamerami za vrstvou displeja. Na ich zavedenie do hlavného prúdu si však musíme počkať.

Veľkosť displeja smartfónov

 • 4,4″ a menej – telefóny s touto uhlopriečkou dnes nájdete len zriedka. Medzi zástupcov patrí odolný telefón Cubot King Kong Mini alebo Alcatel U3 2019.
 • 4,5″ až 5,4″ – telefóny s týmito displejmi sa stále dajú ľahko ovládať jednou rukou. Jednými z mála zástupcov tejto veľkostnej kategórie displejov sú iPhone 12 mini alebo odolný CAT S31. Tieto uhlopriečky sa kedysi považovali za veľké, teraz sú malé, napriek tomu majú veľa fanúšikov.
 • 5,5″ až 5,9″ – rozsah uhlopriečok, ktoré sa napríklad v roku 2015 ešte považovali za veľké, ale teraz sa považujú nanajvýš za stredne veľké. Do tejto kategórie patrí napríklad Google Pixel 4a alebo iPhone 11 Pro. Tu už budete mať pravdepodobne problémy s ovládaním jednou rukou, ale do istej miery je to stále možné.
 • 6″ až 6,4″ – niektoré z najobľúbenejších uhlopriečok. Ponúka kompromisnú veľkosť na jednoduché ovládanie pri sledovaní filmov, hraní hier, surfovaní na internete a ďalších činnostiach. Paradoxom môže byť, že aj niektoré telefóny s týmito uhlopriečkami majú kompaktné rozmery.
 • 6,5″ a viac – túto uhlopriečku má väčšina vlajkových lodí, ale aj veľa telefónov strednej triedy. Ich výhodou je, samozrejme, veľká plocha displeja, ale aj výdrž batérie, a teda dlhšia výdrž.

Ak si myslíte, že veľká uhlopriečka nevyhnutne znamená veľké zariadenie, dnes to už nemusí platiť. Mnohé mobilné telefóny majú zmenšené rámčeky, takže do takmer rovnako veľkého tela môžete vložiť väčší displej.

Technológia displeja

Displeje OLED sú v súčasnosti najlepšie na trhu. Na základe použitej matice sú rozdelené do dvoch kategórií.

 • AMOLED – obsahujú aktívnu matricu. Od ostatných zobrazovacích technológií sa odlišujú veľmi verným zobrazením čiernej farby, vďaka čomu majú bezkonkurenčný kontrast. To zahŕňa široké pozorovacie uhly, nízku spotrebu batérie a nízky čas odozvy.
 • P-OLED – pasívne maticové displeje. Ich konštrukcia je jednoduchšia a lacnejšia. Používa sa najmä v inteligentných hodinkách a malých displejoch.
 • Super AMOLED – je patent spoločnosti Samsung. Dotykové snímače sú umiestnené priamo na paneli AMOLED, čím sa spoločnosti Samsung podarilo znížiť displeje AMOLED svojich telefónov na minimum.

Displeje LCD majú vo všeobecnosti vyššiu spotrebu energie ako displeje OLED. Ich konštrukcia je však oveľa lacnejšia, preto na lacnejších modeloch vidíme LCD displeje.

 • Super LCD – vyznačujú sa jasným farebným zobrazením a nízkou spotrebou energie. Veľkou výhodou je minimálna vzdialenosť medzi samotným displejom a krycím sklom.
 • IPS – veľmi verné zobrazenie širokého rozsahu farieb s najlepšími pozorovacími uhlami. Ide o najpoužívanejšiu technológiu medzi mobilnými telefónmi, ktorá sa nachádza vo väčšine modelov strednej triedy.
 • TFT – hoci nejde o novú technológiu, v poslednom čase sa k nej vracajú najmä modely nižšej strednej triedy. Hoci nedosahuje kvalitu panelov IPS, má rýchlejšiu odozvu, čo niektorí používatelia uprednostňujú.
 • TN – staršia technológia LCD, ktorá sa hojne používa najmä v stolových monitoroch. Ich výroba je veľmi lacná, majú vysoký jas a o niečo menej náročnú výdrž batérie. Nevýhodou sú zlé pozorovacie uhly. Nachádzajú sa najmä v starších a lacnejších telefónoch a tabletoch.

Pomer strán displeja

Existuje niekoľko pomerov strán. Neexistujú prakticky žiadne obmedzenia a výrobcovia často experimentujú. Vo väčšine prípadov však narazíte na:

 • 18 : 9 – moderný pomer strán, ktorý sa nachádza v prevažnej väčšine dnešných smartfónov.
 • 18,5 : 9 – jeden z “patvarov”, s ktorými prišli výrobcovia mobilných telefónov, aby sa odlíšili. Na tom však vôbec nezáleží a nie je potrebné sa tomuto pomeru akokoľvek vyhýbať.
 • 19 : 9 – bežný pomer, ktorý sa bežne zvyšuje na 19,5 : 9 alebo 20 : 9. Čím väčší pomer, tým je displej podlhovastejší.
 • 16 : 9 – dnes už zastaraný pomer, ktorý sa v nových telefónoch už neobjavuje.
 • 4 : 3 – starý pomer strán, ktorý vidíme na tlačidlových telefónoch.

Uhlopriečky displejov smartfónov

Najčastejšie používaná veľkosť uhlopriečky displeja smartfónu je 6″, zatiaľ čo tablety majú najčastejšie.